16/07/2026

Nieuwe regels voor progressieve werkhervatting van doelgroepwerknemers vanaf 1 juli 2026

Op 25 juni 2026 werd in het Belgisch Staatsblad de aangekondigde wijziging gepubliceerd voor doelgroepwerknemers uit de beschutte werkplaatsen, sociale werkplaatsen en maatwerkbedrijven die progressief het werk hebben hervat.

Einde van de uitzonderingsregeling

Tot voor kort konden deze doelgroepwerknemers hun loon uit een progressieve werkhervatting onbeperkt combineren met hun volledige ziekte-uitkering. Vanaf 1 juli 2026 komt daar verandering in.

Voortaan zijn op deze doelgroepwerknemers dezelfde regels van toepassing als op andere werknemers die het werk progressief hervatten met uitkering. Dit betekent dat een gedeelte van de prestaties buiten beschouwing blijft bij de berekening van de ziekte-uitkering. Meer bepaald wordt rekening gehouden met een vrijstelling van 20% van een voltijdse tewerkstelling.

Concreet blijft de ziekte-uitkering ongewijzigd zolang de werknemer niet meer dan 20% van de prestaties van een voltijdse werknemer verricht. Bij een hogere tewerkstellingsbreuk wordt de uitkering verminderd in functie van de prestaties die de drempel van 20% overschrijden.

Zo zal een werknemer die tijdens zijn progressieve werkhervatting 19 uur per week werkt in een onderneming met een voltijdse arbeidsduur van 38 uur (50% tewerkstelling), een vermindering van zijn ziekte-uitkering ondervinden van 30% (50% - 20%).

Op wie is deze wijziging van toepassing?

De nieuwe regeling geldt voor doelgroepwerknemers in beschutte werkplaatsen, sociale werkplaatsen en maatwerkbedrijven die vanaf 1 juli 2026 starten met een erkende progressieve werkhervatting (toegelaten arbeid).

De toelating voor deze vorm van werkhervatting wordt verleend door de adviserend arts van het ziekenfonds.

Overgangsmaatregel beschermt lopende situaties

Voor doelgroepwerknemers die reeds vóór 1 juli 2026 een erkende progressieve werkhervatting uitoefenden buiten het normale arbeidscircuit en waarvan de erkenning nog loopt op 30 juni 2026, blijft de bestaande regeling van toepassing.

Dit blijft eveneens het geval wanneer deze erkenning na 30 juni 2026 wordt verlengd of gewijzigd. Enkel nieuwe toelatingen voor progressieve werkhervatting die ingaan vanaf 1 juli 2026 vallen onder de nieuwe regels.

Bron: Koninklijk besluit van 16 juni 2026 tot wijziging van artikel 230 van het koninklijk besluit van 3 juli 1996 tot uitvoering van de wet betreffende de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen, gecoördineerd op 14 juli 1994, BS 25 juni 2026.

Gerelateerde artikels

16/07/2026
Energiesteunmaatregelen: verhoging forfaitaire kilometervergoeding – bedrag juni 2026
In het kader van de energiecrisis heeft de regering een steunmaatregel genomen m.b.t. de forfaitaire kilometervergoeding die je voor beroepsverplaatsingen kan betalen aan jouw werknemers. Het forfaitair bedrag voor de maand juni 2026 werd zopas bekend gemaakt en bedraagt € 0,5055 per kilometer.
Lees meer
Lees meer
16/07/2026
Toekenning jaarlijkse premies in juli 2026
In een aantal sectoren hebben de werknemers ook recht op een jaarlijkse brutopremie. Samen met de lonen van de maand juli 2026 zullen onze diensten een brutopremie boeken voor de werknemers uit PC 142.01, tenzij er gekozen werd voor een alternatieve besteding.
Lees meer
Lees meer
16/07/2026
Wet tot hervorming van de personenbelasting goedgekeurd
Deze wet voert verschillende fiscale maatregelen uit het zomerakkoord in, met onder andere wijzigingen voor overuren, voordelen alle aard en auteursrechten voor de IT-sector. Deze maatregelen zijn gericht op het verhogen van de koopkracht en het versterken van de financiële aantrekkelijkheid van werk.
Lees meer
Lees meer