11/06/2026

Verlies voordelen RSZ-verminderingen vanaf 1 juli 2026

Op dit moment kunnen werkgevers die frauderen op het gebied van hun Dimona-aangiftes of die bepaalde andere sociaalrechtelijke inbreuken plegen, zoals bijvoorbeeld het gebruik van valse stukken, wettelijk gezien nog steeds beroep doen op de toepassing van de klassieke bijdrageverminderingen.

Vanaf 1 juli 2026 zal de strafrechter echter het verlies van bijdrageverminderingen als sanctie kunnen uitspreken, naast de reeds bestaande sancties. De wetgeving hieromtrent werd namelijk recent gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad. De RSZ zal in dergelijke situaties bij het berekenen van de verschuldigde bijdragen de bijdrageverminderingen waarop de werkgever recht zou hebben, niet toepassen.

De nieuwe sanctie kan eveneens worden toegepast in geval van de volgende opzettelijk begane inbreuken: valsheid en gebruik van valse stukken in het sociaal strafrecht, onjuiste of onvolledige verklaringen over de bijdragen en oplichting in het sociaal strafrecht.

De bijdrageverminderingen waarover het gaat zijn de volgende:

  • De structurele vermindering

  • De doelgroepvermindering voor eerste aanwervingen

  • De collectieve arbeidsduurvermindering en vierdagenweek

  • De doelgroepvermindering voor vaste voltijdse werknemers in de horeca

  • De doelgroepvermindering voor betaalde sportbeoefenaars

  • De vrijstelling van werkgeversbijdragen boven loonplafond.

 Bron: Programmawet van 30 mei 2026, BS 1 juni 2026.

Gerelateerde artikels

03/09/2026
Attest van immatriculatie: nieuw model
De Dienst Vreemdelingenzaken moderniseert het attest van immatriculatie. Vanaf 28 september 2026 wordt geleidelijk een nieuw model in omloop gebracht. Het nieuwe document krijgt een moderner en veiliger formaat en wordt beter beschermd tegen vervalsing.
Lees meer
Lees meer
03/09/2026
Grensarbeiders: nieuwe regels
Sinds 15 augustus 2026 gelden nieuwe regels voor grensarbeiders die in België werken, maar in een buurland wonen. Vooral voor derdelanders wijzigen de administratieve verplichtingen rond tewerkstelling en het in- en uitreisrecht. Zo wordt de vroegere bijlage 15 vervangen door een bijlage 64 of door een visum D.
Lees meer
Lees meer
03/09/2026
Rechtspraak: preventieadviseur ontslaan? Het niet meer uitoefenen van de functie biedt geen uitweg
Een arrest van het Arbeidshof te Brussel bevestigt dat de bijzondere ontslagbescherming van een preventieadviseur niet zomaar vervalt wanneer die zijn taken als preventieadviseur in de praktijk niet meer uitoefent. Werkgevers moeten de wettelijke ontslagprocedure dan ook strikt naleven.
Lees meer
Lees meer