25/09/2020

Wees niet te snel met betalen als uw werknemer loonbeslag heeft!

Dagelijks merken we dat zeer veel werkgevers geconfronteerd worden met loonbeslagen of loonafstanden lastens hun werknemers. Dit kan voorkomen in grote bedrijven, maar zelfs kleine bedrijven ontsnappen er niet meer aan. Zeker als het de eerste keer is dat u geconfronteerd wordt met een loonbeslag of –afstand, is het vaak niet duidelijk hoe dit juist in zijn werk gaat. Daarom wensen we hierbij de te volgen procedure nog even toe te lichten.

In het kader van een loonbeslag dient er steeds een derden-verklaring afgelegd te worden aan de schuldeiser. In deze derden-verklaring moet informatie over het inkomen van de werknemer vermeld worden. Wanneer het loonbeslag gelegd wordt door de FOD Financiën wordt er steeds een invulblad bijgevoegd hetgeen gewoon vervolledigd moet worden. De derden-verklaring moet binnen de 15 kalenderdagen vanaf de ontvangst van het loonbeslag aangetekend verzonden worden naar de schuldeiser. Indien deze verklaring niet (nauwkeurig) wordt gedaan kan de werkgever persoonlijk schuldenaar worden verklaard van de schulden van zijn werknemer.

Uiteraard kan CLB u helpen met het opstellen van deze derden-verklaring.

Nadien zal CLB bij de volgende loonberekening(en) nagaan welke inhouding er op het loon van de werknemer kan gebeuren ten voordele van het loonbeslag of loonafstand. We houden hierbij rekening met de wettelijke grenzen van onbeslagbaarheid. Het loon geniet dus een zekere bescherming om te garanderen dat de werknemer maandelijks een minimumloon overhoudt. De inhouding is afhankelijk van de hoogte van het nettoloon en kan dus elke maand verschillen. Enkel bij een loonbeslag of –afstand wegens onderhoudsgeld bestaat er geen begrenzing.

Na berekening van de inhouding op het loon van een bepaalde maand, dient deze inhouding gestort te worden aan de schuldeiser.

Het is dus van groot belang dat de schuld eerst wordt ingehouden op het loon van de werknemer en nadien pas (maandelijks) naar de schuldeiser wordt gestort. Het is niet de bedoeling dat u als werkgever de schuld van de werknemer dient voor te schieten.

Als CLB een volmacht heeft om de lonen rechtstreeks aan de werknemers te storten, zullen wij ook zorgen voor de storting van het loonbeslag/-afstand aan de schuldeiser. Als u zelf instaat voor de betaling van de lonen aan uw werknemers, dient u het loonbeslag/-afstand zelf te storten aan de schuldeiser.

Als de schuld aangezuiverd is, ontvangt u van de schuldeiser een handlichting waarin bevestigd wordt dat u geen inhoudingen meer moet doen en kan het dossier afgesloten worden.

Gerelateerde artikels

01/10/2026
Vrijstelling doorstorting bedrijfsvoorheffing ploegenarbeid
Werkgevers die gebruik maken van ploegenarbeid, kunnen onder bepaalde voorwaarden genieten van een gedeeltelijke vrijstelling van doorstorting van bedrijfsvoorheffing. We overlopen de voorwaarden, het fiscale voordeel en de vereiste formaliteiten, en staan stil bij de wijzigingen vanaf 2027.
Lees meer
Lees meer
01/10/2026
Vakbondsacties op 9 en 12 oktober 2026
Het ABVV en het ACV organiseren op vrijdag 9 oktober 2026 een nieuwe actiedag tegen het besparingsbeleid van de Arizona-regering. Daarnaast heeft het ACOD een actiedag in de openbare sector aangekondigd op maandag 12 oktober 2026. Deze actiedagen kunnen tot afwezigheden leiden binnen jouw bedrijf.
Lees meer
Lees meer
01/10/2026
Ontslag door de werkgever: verhoging deel II van de opzeg vanaf 2027
Voor werknemers die vóór 1 januari 2014 in dienst traden, wordt de opzeggingstermijn in principe volgens het kliksysteem berekend. Vanaf 2027 stijgt deel II van de opzeggingstermijn van 39 naar 42 weken. Hierdoor neemt de totale opzeggingstermijn voor deze werknemers opnieuw met 3 weken toe.
Lees meer
Lees meer