30.10
2025

Economische werkloosheid bedienden: verlenging versoepelde procedure tot 30 juni 2029

 

 

Ondernemingen die beschouwd kunnen worden als een onderneming in moeilijkheden hebben de mogelijkheid om goedkeuring aan te vragen voor de toepassing van tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen voor hun bedienden.

Om in aanmerking te komen, moet de werkgever bij het indienen van het aanvraagdossier aantonen dat de onderneming zich daadwerkelijk in een economisch moeilijke situatie bevindt. Dit bewijs kan worden geleverd aan de hand van objectieve economische gegevens, zoals:

  • een daling van de omzet, productie of bestellingen;
  • een zeker percentage van tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen voor arbeiders;
  • als zodanig erkend zijn door de minister van Werk.

Momenteel kunnen werkgevers een beroep doen op de cao nr. 176 van de NAR om economische werkloosheid voor hun bedienden in te voeren zonder gebonden te zijn door een sectorale collectieve arbeidsovereenkomst, een ondernemings-cao of een ondernemingsplan. Deze cao nr. 176 is geldig voor de periode van 1 juli 2025 tot en met 31 december 2025.

Intussen werd op 21 oktober 2025 een nieuwe cao nr. 183 afgesloten die de versoepelde procedure verlengt van 1 januari 2026 tot en met 30 juni 2029.

Werkgevers die tot en met 31 december 2025 een beroep doen op de cao nr. 176 om economische werkloosheid voor bedienden toe te passen, kunnen zich tot met 30 juni 2029 dus verder op deze nieuwe cao nr. 183 beroepen zonder dat zij gebonden moeten zijn door een ondernemings-cao of een ondernemingsplan. Bovendien moeten deze ondernemingen niet opnieuw aantonen dat zij te beschouwen zijn als ‘onderneming in moeilijkheden’ en dus ook geen nieuw formulier C106A aan de RVA bezorgen. 

De cao nr. 183 heeft opnieuw een suppletief karakter. Dit betekent concreet dat bestaande sectorale cao’s en overeenkomsten van ondernemingen of de door de commissie “Ondernemingsplannen’ goedgekeurde ondernemingsplannen onverminderd van toepassing blijven. Bovendien hebben sectoren en ondernemingen nog steeds de mogelijkheid om eigen overeenkomsten of ondernemingsplannen uit te werken. 

Heb je in het verleden nog geen goedkeuring voor de toepassing van tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen voor jouw bedienden aangevraagd en wil je hier in de toekomst wel gebruik van maken? Neem dan contact op met Nadine Moors (011/48.06.22 of n.moors@clbgroup.be) of Helen Vaes (011/59.91.85 of h.vaes@clbgroup.be) voor meer informatie over de mogelijkheden en de procedure.

 

Bron: Collectieve arbeidsovereenkomst nr. 183 van 21 oktober 2025 tot vaststelling van een regeling van volledige schorsing van de uitvoering van de arbeidsovereenkomst en/of regeling van gedeeltelijke arbeid bij gebrek aan werk wegens economische oorzaken voor bedienden, www.cnt-nar.be.

CLB Group
Industrieterrein Kolmen 1085
3570 Alken
GPS-adres: Stationsstraat 108
011 31 23 41
011 31 45 67
Volg ons op